Ali se slabše odrežete pri pisnih testih kot pri ustnem spraševanju? Ko pišete test, si zlahka predstavljate stran v zvezku ali knjigi, kjer je snov, ki ste se je učili? Če se učite na glas, si snov bolje zapomnite? Se vam dobre zamisli porajajo, kadar ste telesno dejavni?
Vsak izmed nas ima svoj optimalen stil učenja, zaradi česar informacije zaznava in shranjuje na drugačen način. Če veste, kateri je vaš primarni zaznavni kanal, je učenje lažje in hitrejše, saj si lahko učenje poenostavite, ker delate na način, ki vam najbolj ustreza.
Katere zaznavne stile poznamo in kakšne so njihove značilnosti?
Ločimo tri glavne zaznavne stile učenja: vizualni, avditivni in kinestetični. Večina ljudi se najbolje uči s kombinacijo naštetih učnih stilov, vendar vedno daje enemu od treh stilov prednost, saj je ta zanj optimalen.
Značilnosti vizualnega stila:
- ste urejeni in metodični
- hitro govorite
- opazite podrobnosti
- bolje si zapomnite, kar vidite, kot kar slišite
- bolje si zapomnite slike in diagrame
- veliko berete; berete raje sami, kot da vam berejo drugi
- pozabite prenesti ustna sporočila
Značilnosti avditivnega stila:
- hitro vas zmoti hrup
- ko berete, premikate ustnice in si potiho izgovarjate besede
- radi poslušate predavanja in glasbo
- ste zelo dober govornik
- bolj si zapomnite to kar slišite, kot to kar vidite
- imate težave s pisanjem, ste pa boljši v pripovedovanju
- ste zgovorni, radi se pogovarjate in obširno opisujete
Značilnosti kinestetičnega stil:
- govorite počasi
- dotikate se ljudi, da bi vzbudili njihovo pozornost
- se veliko gibljete
- učite se z delom oz. z dejavnostjo
- ne morete dalj časa sedeti na miru
- radi imate aktivne igre
- uporabljate besede, ki označujejo dejanja
Kako mi poznavanje zaznavnega stila pomaga pri učenju jezika?
Sedaj, ko veste, kateri je vaš zaznavni stil, si pri učenju lahko pomagate s spodnjimi nasveti:
Vizualni stil: Pri učenju si pomagajte s podčrtovanjem in uporabo barv (raznobarvni flomastri), uporabljajte skice in simbole, rišite miselne vzorce ter slike. Uporabljajte tudi preglednice, tabele, naredite si lahko plakate in kartončke.
Avditivni stil: Svoje učenje lahko izboljšate z delom v dvojicah in skupini, s poslušanjem posnetkov, na katere se prej posnamete, igro vlog ali polglasnim branjem. Pri pomnjenju velikega števila podatkov (npr. nepravilnih glagolov), si te posnemite in jih poslušajte. Prav tako vam bodo v pomoč petje, rime in šale.
Kinestetični tip: Med učenjem se sprehajajte ali pa ritmično hodite, pomagajte si s skiciranjem in raznobarvnim podčrtovanjem. Za boljše učenje uporabljajte računalnik ali pa si sami izdelajte npr. zemljevid ali pa časovni trak. Pomembno je tudi, da rešujete vaje.
Kako na naši jezikovni šoli upoštevamo zaznavne stile tečajnikov?
Ker na naši jezikovni šoli dajemo veliko pozornost zaznavnim stilom učenja naših tečajnikov, se pri tečajih poslužujemo didaktičnih materialov in pripomočkov, ki omogočajo enostavnejše pomnjenje ter vzpodbujajo kreativnost. Didaktični materiali so izdelani izključno za poučevanje nemščine na vseh stopnjah, zelo pa uporabni predvsem za podajanje slovničnih struktur.
